With our elegant Copenhagen Slim wallet case you will always have both your phone and wallet with you. It's handcrafted from sustainably sourced full-grain leather that will develop a beautiful patina with use. Protect your phone and our planet with this slim and feature-rich case! Handcrafted from durable eco-friendly full-grain leather Impact protection Compatible with wireless charging Features a side loading slot with space for 3 cards Can be used as a stand for your phone Custom fit slim design with magnetic side closure RFID blocking wallet to protect against electronic skimmers 100% CO2-neutral production
| Features | |
| Maximum screen size: | 15.5 cm (6.1") |
| Case type: | Folio |
| Product colour: | Tan |
| Brand compatibility: | Samsung |
| Compatibility: | Galaxy S22 |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Desktop stand: | ![]() |
| Protection features: | Scratch resistant |
| Easy to apply: | ![]() |
| Country of origin: | India |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 82 mm |
| Depth: | 17 mm |
| Height: | 158 mm |
| Weight: | 60 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 30 pc(s) |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 25 mm |
| Package height: | 207 mm |
| Package weight: | 128 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85177900 |
| Products per pallet (EU): | 1440 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 380 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU): | 48 pc(s) |
| Master (outer) case length: | 280 mm |
| Master (outer) case height: | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 4.26 kg |
| Master (outer) case tare weight: | 960 g |
| Master (outer) case net weight: | 960 g |
| Master (outer) case volume: | 25536 cm³ |