By combining the latest Intel 3D NAND TLC Flash Memory technology with Intel s latest controller technology, the design of the S4620 SSDs delivers consistent performance, reduced power consumption, and end-to-end data protection, as well as being optimized for IOPS/watt and cost/IOPS.Rigorous testing of S4620 SSDs by Lenovo through the ServerProven program assures a high degree of storage subsystem compatibility and reliability.
| Features | |
| SSD form factor: | 2.5" |
| SSD capacity: | 480 GB |
| Interface: | Serial ATA III |
| Memory type: | 3D TLC NAND |
| Component for: | Server/workstation |
| Hardware encryption: | ![]() |
| Security algorithms: | 256-bit AES |
| Data transfer rate: | 6 Gbit/s |
| Read speed: | 550 MB/s |
| Write speed: | 500 MB/s |
| Random read (4KB): | 82000 IOPS |
| Random write (4KB): | 50000 IOPS |
| Read latency: | 36 µs |
| Write latency: | 36 µs |
| S.M.A.R.T. support: | ![]() |
| Hot-swap: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 2000000 h |
| Certification: | FCC Title 47, Part 15B, Class B EN-55035:2017 EN-55022:2006 EN-55032:2012 Low Voltage Directive (LVD) 2014/35/EU EMC Directive 2014/30/EU RoHS Directive 2011/65/EU WEEE Directive 2012/19/EU UL 60950-1, 2nd Edition, 2014-10-14 CSA C22.2 No. 60950-1-07, 2nd Edition, 2014-010 UL/CSA 62368-1, 2nd Edition AS/NZ CISPR 32:2015 AS/NZ CISPR 22:2009 +A1:2010 Taiwan BSMI EMC standard CNS 13438 Korea KCC Article 11.1 Morocco Decree # 2574-14 (EMC) Canada ICES-003 Japan VCCI China EFUP |
| Power | |
| Power consumption (write): | 3 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Operating vibration: | 2.17 G |
| Non-operating vibration: | 3.13 G |
| Operating shock: | 1000 G |
| Non-operating shock: | 1000 G |
| Maximum operating altitude: | 3050 m |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 70 mm |
| Depth: | 100 mm |
| Height: | 7 mm |
| Weight: | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 174 mm |
| Package depth: | 133 mm |
| Package height: | 63 mm |
| Package weight: | 434 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84717070 |