| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Magenta |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | - WorkForce Pro WF-C8690DWF - WorkForce Pro WF-C8690DTWFC - WorkForce Pro WF-C8690DTWF - WorkForce Pro WF-C8690D3TWFC - WorkForce Pro WF-C8190DW - WorkForce Pro WF-C8190DTWC - WorkForce Pro WF-C8190DTW - WorkForce Pro WF-C8190D3TWC |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink page yield: | 8000 pages |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 26 mm |
| Package depth: | 190 mm |
| Package height: | 115 mm |
| Package weight: | 0.2 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 1600 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 398 mm |
| Master (outer) case length: | 603 mm |
| Master (outer) case height: | 153 mm |
| Products per master (outer) case: | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 9.7 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Products per pallet (UK): | 1600 pc(s) |