| Design | |
| Form factor: | |
| Type: | Basic |
| Product colour: | White |
| Cover: | ![]() |
| Housing material: | Metal |
| Control type: | Buttons |
| Ergonomic design: | ![]() |
| Performance | |
| Tax calculation: | ![]() |
| Profit calculation: | ![]() |
| Symbolic notation: | Square root |
| Conversion between: | Percent |
| Display | |
| Digits: | 10 digits |
| Display tilting: | ![]() |
| Display number of lines: | 1 lines |
| Digit comma separator: | ![]() |
| Second display: | ![]() |
| Easy-to-read display: | ![]() |
| Power | |
| Power source: | Battery/Solar |
| Number of batteries supported: | 1 |
| Battery type: | LR54 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 71 mm |
| Depth: | 120 mm |
| Height: | 9 mm |
| Weight: | 55 g |