Complete Wireless Freedom for XboxHyperX CloudX Stinger Core is an Official Xbox Licensed wireless headset designed for Xbox Series X|S and Xbox One. It features a direct Xbox Wireless connection for high-quality wireless audio with just one button press. Expand your in-game audio with 40mm drivers and Windows Sonic spatial sound, optimized for Xbox Series X|S and Xbox One. Game comfortably during longer gaming sessions with plush memory foam, smooth leatherette ear cushions and a lightweight design.
| Performance | |
| Product type: | Headset |
| Wearing style: | Head-band |
| Recommended usage: | Gaming |
| Product colour: | Black, Green |
| Headset type: | Binaural |
| Cable length: | 0.5 m |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wireless |
| 3.5 mm connector: | ![]() |
| USB connectivity: | ![]() |
| Headphones | |
| Ear coupling: | Supraaural |
| Maximum input power: | 1 mW |
| Headphone frequency: | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity: | 98.5 dB |
| Magnet type: | Neodymium |
| Driver unit: | 4 cm |
| Driver type: | Dynamic |
| Total Harmonic Distortion (THD): | 2% |
| Microphone | |
| Microphone type: | Boom/In-line |
| Microphone sensitivity: | -40 dB |
| Microphone direction type: | Unidirectional |
| Microphone noise-canceling: | ![]() |
| Battery | |
| Battery type: | Built-in battery |
| Battery technology: | Lithium Polymer (LiPo) |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 275 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85183000 |