Step up performance. Not size.
Pro-level performance combines with true mobility in this sleek and powerful laptop. Review 3D designs, create with AI tools in pro apps, and work across multiple projects wherever you are. Stay productive with an AI workstation that delivers both performance and long-lasting battery.[1]
| Design | |
| Product type: | Mobile workstation |
| Colour name: | Meteor silver |
| Market positioning: | Performance |
| Original brand name: | HP |
| Memory | |
| Memory slots: | 2x SO-DIMM |
| Memory channels: | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card: | Yes |
| On-board GPU manufacturer: | Intel |
| Audio | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Camera | |
| Front camera: | Yes |
| Network | |
| Bluetooth: | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset: | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Spill-resistant keyboard: | Yes |
| Input device model: | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed: | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP segment: | Business |
| Battery | |
| Fast charging: | Yes |
| Fast charging time (50%): | 30 min |
| Power | |
| AC adapter frequency: | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage: | 100 - 240 V |
| Security | |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Password protection: | Yes |
| Password protection type: | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 315.6 mm |
| Depth: | 222 mm |
| Height: | 18.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 441 mm |
| Package depth: | 274 mm |
| Package height: | 63 mm |
| Sustainability compliance: | Yes |