
Product no.: CZ136A
AEC students, AEC professionals and freelancers, construction offices, universities, and small AEC workteams.HP 711 3-pack 29-ml Yellow Ink Cartridge provides sharp, accurate results. See rich colour and sharp line accuracy in fast-drying, smudge-resistant prints. Original HP inks are designed and tested with your printer to provide consistent results.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Yellow |
| Brand compatibility: | HP |
| Supply type: | Multi pack |
| Compatibility: | HP DesignJet T120, T520 |
| Quantity per pack: | 3 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity: | 3 |
| Colour ink volume: | 29 ml |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | CZ136A |
| Country of origin: | Singapore |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 119 mm |
| Depth: | 126 mm |
| Height: | 46 mm |
| Weight: | 180 g |
| Package width: | 114.8 mm |
| Package depth: | 45 mm |
| Package height: | 100.1 mm |
| Package weight: | 180 g |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 2304 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 96 pc(s) |
| Layers per pallet: | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 460.6 g |
| Products per master (outer) case: | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 4.59 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case: | 24 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight: | 5.12 g |
| Master (outer) case gross weight (imperial): | 4.58 kg (10.1 lbs) |
| Other features | |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1016 x 1219.2 x 1163.3 mm |
| Stacking number for pallet: | 2 pc(s) |
92,99 €
19 % VAT incl. excl. Shipping costs